متقاضیان حاضر در استخر اکسپرس اینتری می‌توانند شغل مورد نظر خود را در کانادا بیابند. برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی کانادا و به طور کلی وجود مهاجران، نقشی حیاتی در رشد و توسعه بازار کار و اقتصاد این کشور ایفا می‌کنند. دولت کانادا با درک نیاز بازار این کشور به نیروی کار ماهر، برنامه‌های مهاجرتی خود را طراحی کرده است. این برنامه‌ها به گونه‌ای است که با اشتغال همسو باشند. نمونه بارز این امر، امکان استخدام متقاضیان حاضر در استخر اکسپرس (Express entry) توسط کارفرمایان است.

شرایط استخدام در استخر اکسپرس اینتری

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) الزاماتی برای کارفرمایان تعیین کرده است. کارفرمایان قبل از اقدام به استخدام متقاضیان از طریق اکسپرس اینتری می‌بایست از این آگاه باشند.

واجد شرایط بودن کارفرمایان برای استخدام متقاضیان در اکسپرس اینتری

  • یکی از مهمترین الزامات برای کارفرمایان در استخدام سریع نیروی کار بین‌المللی، این است که شغل مورد نظر، در سیستم مشاغل ملی کانادا (NOC) در لیست کار ماهر قرار بگیرد. این شغل باید در دسته 3،2،1،0 TEER قرار گیرد.
  • یکی دیگر از الزامات کلیدی برای استخدام متقاضیان موجود در استخر اکسپرس اینتری این است که کارفرمایان باید ثابت کنند، علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته برای یافتن نیروی کار، امکان پر کردن موقعیت شغلی مورد نظر با نیروی کار موجود در کانادا وجود نداشته است.

سیستم NOC کانادا

سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (National Occupational Classification)، ابزاری جامع برای توصیف و دسته‌بندی مشاغل موجود در این کشور است. این سیستم مشاغل را بر اساس معیارهای مختلفی از جمله نوع وظایف، سطح مهارت، تحصیلات و تجربه مورد نیاز، طبقه‌بندی می‌کنند.

کارفرمایان چگونه درسیستم اکسپرس اینتری نیروی کار استخدام می‌کنند؟

برای یافتن نیروی کار واجد شرایط و ارائه پیشنهاد شغلی از طریق اکسپرس اینتری، کارفرمایان کانادایی می‌توانند از قابلیت «تطابق شغلی» یا (Job Match) در بانک مشاغل ملی این کشور استفاده کنند. بانک مشاغل علاوه بر اینکه پلتفرم ملی برای انتشار آگهی استخدام است، خدمات و منابع متنوعی را در حوزه اشتغال ارائه می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توان به ابزارهای برنامه‌ریزی شغلی، اطلاعات بازار کار و راهنمایی برای استخدام نیروی کار اشاره کرد.

با استفاده از Job Match، سیستم بانک مشاغل، آگهی‌های استخدام کارفرمایان را با پروفایل‌های موجود در بانک اطلاعاتی تطبیق می‌دهد. پس از شناسایی افراد واجد شرایط، کارفرما می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا آن‌ها را استخدام کند یا خیر. لازم به ذکر است که قابلیت Job Match افراد حاضر در سیستم بانک مشاغل را در نظر می‌گیرد، نه فقط متقاضیان حاضر در سیستم اکسپرس اینتری.

ارزیابی تاثیر بازار کار (LIMIA): گامی ضروری برای استخدام نیروی کار خارجی در کانادا

کارفرمایان کانادایی که قصد ارائه درخواست شغلی به افراد حاضر در استخر اکسپرس اینتری را دارند، ممکن است ابتدا نیاز به ارزیابی تاثیر بر بازار کار LIMIA داشته باشند. LIMIA یک ارزیابی دولتی است که تاثیر استخدام یک شهروند خارجی بر بازار کار کانادا را تعیین می‌کند. برای حمایت از استخدام یک شهروند خارجی، توسط یک کارفرمای کانادایی، نتیجه این سند باید مثبت یا خنثی باشد.

متقاضیان حاضر در اکسپرس اینتری چگونه برای مشاغل کانادا انتخاب می‌شوند؟

مهاجران جدیدی که در استخر اکسپرس اینتری حضور دارند و متقاضی استفاده از سیستم Job Match هستند، ملزم به رعایت دو شرط هستند:

  1. داشتن پروفایل معتبر اکسپرس اینتری: برای استفاده از Job Match نیاز به یک پروفایل معتبر اکسپرس اینتری کانادا دارید. این پروفایل شامل یک شماره پرونده و یک تایید جست‌و‌جوی شغل است.
  2. ایجاد حساب کاربری مجزا در Job Match: با اینکه Job Match زیر مجموعه Job Bank است، اما برای استفاده از این سیستم، نیاز به ایجاد یک حساب کاربری مجزا دارید. هنگام ایجاد حساب کاربری در Job Match باید اطلاعات مربوط به پروفایل اکسپرس اینتری خود را وارد نمایید.

پس از ایجاد دو حساب کاربری در Job Bank و Job Match، شرایط متقاضیان با فرصت‌های شغلی موجود در Job Bank تطبیق داده می‌شوند. نکته مهم این است که دارندگان پروفایل اکسپرس اینتری آگهی‌های استخدامی را مشاهده خواهند کرد که بیش از 30 روز در Job Bank درج شده باشند.

منابع

https://www.cicnews.com/2024/05/how-to-be-considered-for-jobs-in-canada-while-still-in-the-express-entry-pool-0544439.html#gs.9rx2vl